Wyostrzanie zdjęć filtrem górnoprzepustowym

Jednym z moich ulubionych trików stosowanych podczas wyostrzania fotografii jest zastosowanie Filtra Górnoprzepustowego.

Wariacje

Wariacje to bardzo proste narzędzie do modyfikacji kolorystycznej zdjęć. Jak można wykorzystać tą możliwość pokażę na przykładzie tego apetycznego zdjęcia cukinii.

Black & White

Zdjęcia kolorowe można zamieniać na czarno-białe na wiele różnych sposobów i z różnym efektem. Większość tych metod opisałam w tutorialu Zamiana zdjęć kolorowych na czarno-białe.

Najnowsza wersja programu udostępnia kolejną metodę zamiany fotografii barwnych na czarno-białe, przy czym metoda ta nie wymaga większego wysiłku i wiedzy.

Poeksperymentujmy na poniższej fotografii.

Black - White

Nowe polecenie jest dostępne w menu: Image|Adjustments|Black&White

Posługując się suwakami mieszamy ze sobą poszczególne kanały fotografii.

Black - White

W zależności od ustawionych proporcji uzyskujemy najróżniejsze efekty tych kombinacji.

Black - White

Ustawienia można także zapisywać w formie pliku za pomocą polecenia Save preset dostępnego w menu okna, dzięki czemu można je w każdej chwili odtworzyć wczytując ponownie za pomocą polecenia Load preset.

Black - White

W polu Preset dostępne są także już zdefiniowane przez programistów oraz użytkownika profile, które można stosować. Te opcje najlepiej przetestować samodzielnie.

Black - White

Fotografii można nadać także jednolitą barwę zaznaczając opcję Tint, a następnie wybierając barwę i jej nasycenie. Opcja ta działa podobnie jak Colorize w oknie Hue/Saturation.

Black - White

Posługując się opcjami dostępnymi w tym oknie należy pamiętać o tym, że pomimo otrzymanego zdjęcia w odcieniach szarości lub jednej barwy mamy nadal do czynienia ze zdjęciem w trybie RGB z trzema kanałami koloru.

Black - White

Polecenie Black & White nie jest dostępne dla fotografii w trybie CMYK oraz LAB.Księga gości
goshka13@gmail.com | www.gohha.com