Wyostrzanie zdjęć filtrem górnoprzepustowym

Jednym z moich ulubionych trików stosowanych podczas wyostrzania fotografii jest zastosowanie Filtra Górnoprzepustowego.

Maska wektorowa

Maski w Photoshopie służą do przysłaniania lub odkrywania warstw leżących poniżej. Szczególnym typem maski jest maska wektorowa, która jest niezależna od rozdzielczości, czyli skalowalna bez straty jej jakości.

Black & White

Zdjęcia kolorowe można zamieniać na czarno-białe na wiele różnych sposobów i z różnym efektem. Większość tych metod opisałam w tutorialu Zamiana zdjęć kolorowych na czarno-białe.

Najnowsza wersja programu udostępnia kolejną metodę zamiany fotografii barwnych na czarno-białe, przy czym metoda ta nie wymaga większego wysiłku i wiedzy.

Poeksperymentujmy na poniższej fotografii.

Black - White

Nowe polecenie jest dostępne w menu: Image|Adjustments|Black&White

Posługując się suwakami mieszamy ze sobą poszczególne kanały fotografii.

Black - White

W zależności od ustawionych proporcji uzyskujemy najróżniejsze efekty tych kombinacji.

Black - White

Ustawienia można także zapisywać w formie pliku za pomocą polecenia Save preset dostępnego w menu okna, dzięki czemu można je w każdej chwili odtworzyć wczytując ponownie za pomocą polecenia Load preset.

Black - White

W polu Preset dostępne są także już zdefiniowane przez programistów oraz użytkownika profile, które można stosować. Te opcje najlepiej przetestować samodzielnie.

Black - White

Fotografii można nadać także jednolitą barwę zaznaczając opcję Tint, a następnie wybierając barwę i jej nasycenie. Opcja ta działa podobnie jak Colorize w oknie Hue/Saturation.

Black - White

Posługując się opcjami dostępnymi w tym oknie należy pamiętać o tym, że pomimo otrzymanego zdjęcia w odcieniach szarości lub jednej barwy mamy nadal do czynienia ze zdjęciem w trybie RGB z trzema kanałami koloru.

Black - White

Polecenie Black & White nie jest dostępne dla fotografii w trybie CMYK oraz LAB.Księga gości
goshka13@gmail.com | www.gohha.com